MENU VYROBCI

Doplňte si motorový olej

Motorový olej plní v motoru hned několik funkcí, jako mazání, chlazení, těsnění a čištění motoru. Při plnění svých povinností proniká část motorového oleje do spalovacího prostoru, kde shoří s palivem. Dnešní moderní motory jsou dokonale utěsněné, takže ztráta oleje vytečením je nepravděpodobná, pokud nedojde k mechanickému poškození olejové vany. Spotřeba oleje je z technologického hlediska vyšší v době záběhu motoru, který se pohybuje od 5 000 – 20 000 km, v závislosti na způsobu jízdy. Po ukončení záběhu motoru se spotřeba oleje ustálí na konstantní hodnotě. Další zvyšování spotřeby oleje může být způsobeno opotřebováním motoru, používáním méně kvalitního oleje nebo přeplňováním olejové náplně nad požadovanou hodnotu.

 

hladina oleje


Motorový olej je potřeba kontrolovat častěji, než jsou současné výměnné intervaly a dle potřeby dolévat.

Většina výrobců motorů uvádí v provozních návodech automobilu spotřebu motorového oleje od 0,6 do 1,0 litru na 1 000 km. V praxi bývá spotřeba oleje daleko nižší a pohybuje se na úrovni 0,1 – 0,25 litru na 1 000 km i níže. Turbomotory a naftové motory mají spotřebu oleje mírně vyšší.


Pokud budeme předpokládat spotřebu oleje 0,1 litru na 1000 km, po najetí 10 000 km je potřeba dolít 1 litr motorového oleje.


Zkontrolujte si hladinu motorového oleje ve Vašem motoru!kontrola oleje

  • odstavte vozidlo na rovné ploše a vypněte motor
  • po vypnutí motoru chvíli počkejte (alespoň 5 minut) a až potom měřte hladinu oleje
  • vyjměte měrku oleje z bloku motoru, otřete ji dosucha a zasuňte zpět
  • znovu vyjměte měrku a zkontrolujte hladinu oleje
  • pokud je nezbytné doplnění, sejměte víčko plnícího otvoru oleje a doplňte správný olej (viz návod k obsluze automobilu)
  • po doplnění zkontrolujte hladinu oleje ještě jednou a v případě potřeby postup zopakujte
  • po dolití oleje nezapomeňte uzavřít nalévací otvor


Pozor na tzv. přelití – dbejte, aby hladina oleje nepřesáhla horní rysku měrky, jinak hrozí poškození motoru.